Competiții

Andrei Bogaci și Maria Magdalena Veliscu câștigă Maratonul Internațional Brașov

Maratonul Internațional Brașov, membru acreditat AIMS, a fost câștigat de Andrei Bogaci – la masculin, care a parcurs distanța de concurs în 02:46:00. Proba feminină a fost câștigată de Maria Magdalena Veliscu, cu un timp de 03:16:53.

Competiția de Semimaraton a fost câștigată de Mihail Bizniuc, la masculin, care a înregistrat un timp de 01:11:14. La feminin, castigatoarea a fost Nicoleta Sasu, cu un timp de 01:34:06.

Cursa de 10 kilometri a avut podiumul masculin compus din Cristian Marian Mosoiu, Viorel Palici si Andrei Livezeanu, iar la feminin, pe primele trepte au urcat Maria Gabriela Herman, Roxana Sion și Mirela Mihai.

Competiția a atras peste 150 de sportivi străini, din 34 de țări si sportivi de la 107 cluburi si asociatii sportive din Romania, iar participanti Brasoveni au fost prezenti la start in numar de peste 1.450.