Competiții

Turneul Winter GO și-a desemnat câștigătorii

Da, vorbim zi de zi de sporturile populare, dar haideți, fiți sinceri, când v-ați gândit ultima oară la… GO? Sportul minții merită, și el, atenție. Ei bine, Turneul Winter GO Festival, desfășurat la Vatra Dornei în luna februarie, a atras 98 de participanți, inclusiv la categoriile sub 20, sub 16 și sub 12 ani.

Etapa 1 a Saijo European Youth Go Tour a atras sportivi din mai multe țpri europene, iar podiumul general a fost ocupat de sportivi U20:

• Oscar Vasquez, Spania
  • Elian Grigoriu, Germania – sportiv cu origini române, dacă judecăm după nume
  • Sinan Djepov, Bulgaria

Cel mai bine clasat român, Ioan Arsinoaia, a fost aproape de podiumul general, cu un loc 5 la final de competiție, dar a fost primul la categoria sa de vârstă – U16.

Premiile – relativ mici, în cuantum, dar și sportul este unul nișat, iar sponsorii sunt dificil de atras – au totalizat 1.400 de euro sub formă de vouchere și 490 euro, în cursuri GO school

• Gabriela Vlad

La ediția a treia a VaDo Cup, derulată tot în cadrul aceluiași festival, 140 de participanți s-au aliniat la startul competiției, inclusiv 40 de jucători de nivel DAN, doi jucători Pro și 60 de copii. Câștigătorii au fost:

• Mateusz Surma, Polonia
  • Stanislaw Frejlak, Polonia
  • Dusan Mitic, Serbia

Cornel Burzo, din România, s-a clasat imediat în afara podiumului, pe poziția a patra.

O galerie de imagini, mai jos, ne arată mințilela lucru, în cadrul competițiilor. Credit foto – Dornago